NetSalary2026–27
AI-laskin$200k+ -työpaikatLaskuNettovarallisuusAPI
Tili
EtusivuTarkkuus

🔍Tarkkuus: mitä on tarkistettu ja mitä eiTuloluokittain tarkistettu: 10/18 maata

Tuotetaan jokaisen koontiversion yhteydessä suoraan tarkistuksista itsestään – myös niistä osista, jotka epäonnistuvat, ja niistä, joita ei voi tarkistaa.

Tarkkuussivun voi kirjoittaa kuka tahansa. Ongelma on siinä, että sellainen sivu on väite koodista: se esitetään kerran, ja se lakkaa huomaamatta pitämästä paikkaansa, kun koodi seuraavan kerran muuttuu. Siksi tätä sivua ei ole kirjoitettu. Se tuotetaan ajamalla samat kaksi tarkistusta, jotka valvovat verotietoja, juuri nyt käytössä olevaa koodia vastaan. Maaluettelo, kunkin tarkistuksen vahvuus, syy siihen, ettei maata voi tarkistaa tiukemmin, tuloluokat, joita ei voi havaita, ja päivä, jolloin kukin sääntö on viimeksi tarkastettu, luetaan kaikki laskentamoottorista ja sen tarkistuksista. Jos jokin tarkistus alkaisi epäonnistua, tämä sivu kertoisi sen.

Kaikki tarkistukset menevät läpi tässä koontiversiossa: veroasteikkoja 18, näytettyjen taulukoiden tapauksia 108.

Laskettu 13. lokakuuta 2026.

API:n tilaTarkistetaan

Tarkistetaan

Testi mittaa koko edestakaisen matkan verkkoviiveineen; palvelinluvut ovat pelkkää käsittelyaikaa eivätkä sisällä verkkoa.

Tarkistettu tuloluokittain
10 / 18
Jokainen julkaistu veroprosentti ja tuloluokan raja tarkistettu moottoria vasten ±0,35 prosenttiyksikön tarkkuudella.
Tarkistettu heikosti
8 / 18
Vain käyrän muoto ja yläraja. Väärä veroprosentti asteikon keskellä menisi läpi.
Havaitsemattomat tuloluokat
6
Julkaistut tuloluokat, joita moottori ei koskaan paljasta. Kukin on lueteltu alla lakiin perustuvan syyn kanssa.
Näytettyjen taulukoiden tarkistukset
108 / 108
18 maata × 3 palkkaa × 2 verovuotta, kussakin neljä väittämää.

Arvioita, ei veroneuvontaa

Kaikki, mitä tämä sivusto ja sen API palauttavat, on arvio, jonka tuottaa julkaistujen verosääntöjen malli tavanomaiselle työsuhteelle. Se ei ole vero-, oikeudellista eikä taloudellista neuvontaa, se ei ole palkanlaskentaa, eikä se luo meille vastuuta sen perusteella tehdyistä päätöksistä. Ennen kuin teet veroilmoituksen, hinnoittelet sopimuksen, teet työtarjouksen tai ajat palkanlaskennan, varmista luku pätevältä neuvonantajalta tai asianomaiselta veroviranomaiselta – jokaisesta alla olevasta maakortista on linkki kyseisen maan viranomaiseen. Jos löydät ristiriidan, kerro meille, niin tarkistamme sen lähdettä vasten.

Mitä tarkistukset todella varmistavat

Jokaista koontiversiota vastaan ajetaan kaksi tarkistusta. Kumpikaan ei ole tilannekuva odotetusta tuloksesta – molemmat laskevat uudelleen moottorista, joten kumpikaan ei voi mennä läpi sillä, että se täsmää vanhentuneeseen vertailuaineistoon.

1. Julkaistut veroasteikot kuvaavat sitä, mitä moottori perii

src/lib/accuracy/bracketGuard.ts · verovuosi 2026

Julkaistut veroasteikot ilmoitetaan verotettavana tulona, ei bruttotulona, joten bruttotuloa vastaan mitattua rajaveroprosenttia vaimentavat kaikki välissä olevat vähennykset, katot ja asteittain poistuvat etuudet. Kun maan veropohja voidaan rekonstruoida moottorin omasta eritellystä tuloksesta, tarkistus derivoi tuloveron tämän pohjan suhteen – mikä on tarkkaa vähennyksistä riippumatta – ja varmistaa jokaisen julkaistun veroprosentin ja jokaisen tuloluokan rajan 0,35 prosenttiyksikön tarkkuudella. Näin tarkistetaan vahvasti tarkistetut maat: 10 maata. Kun pohjaa ei voi rekonstruoida, maa tarkistetaan heikosti – tulovero ei ole negatiivinen, ei koskaan ylitä bruttotuloa eikä koskaan laske bruttotulon kasvaessa, ja ylin rajaveroprosentti vastaa julkaistua ylärajaa – ja syy siihen, miksi tarkistus ei voi olla tiukempi, kirjataan sen sijaan, että tarkistus ohitettaisiin.

Se tarkistaa myös taulukon oman rakenteen: tuloluokkien on liityttävä toisiinsa täsmälleen, veroprosentit eivät saa laskea ilman ilmoitettua lakiin perustuvaa syytä, vain ylin tuloluokka saa olla ylhäältä avoin, verovapaa osuus on dokumentoitava, ja taulukko, joka on vain yksi kerros maan tuloverosta, on merkittävä tiedoissa osittaiseksi sen sijaan, että asia selitettäisiin kommentissa.

2. Näkemäsi veroasteikko vastaa sitä, mitä moottori perii

src/lib/accuracy/curveGuard.ts · verovuodet 2025 ja 2026

Tuloksen alla näkyvä tuloluokittainen erittely laskettiin ennen staattisista näyttöprosenteista, ja useimmissa maissa se oli ristiriidassa vieressä näkyvän moottorin oman tuloksen kanssa – ääripäissä yli 100 prosenttiyksikköä. Nyt se johdetaan moottorista, ja tämä tarkistus pitää sen niin. Tarkistus käy läpi yhdistelmät 18 maata × 3 realistista palkkaa paikallisessa valuutassa × 2 verovuotta ja varmistaa, että erittely täsmää täsmälleen moottorin tuloverorivin kanssa, että vyöhykekohtaiset summat antavat saman luvun, että vyöhykkeet ovat yhtenäisiä ja alkavat nollasta ja että kuukausi- ja vuositulona annettu syöte muunnetaan vuositasolla samaan tulokseen kunkin säännön oman vuotuisten palkanmaksukertojen määrän avulla.

Tulos tässä koontiversiossa: 108/108 tapausta läpäisty.

Verovuodet

Laskuri ja API tarjoavat verovuodet 2025, 2026, 2027. Vuosi 2026 on vahvistettu vuosi ja oletus: jokaisen maan parametrit on säädetty laissa, ja asteikkotarkistus mittaa juuri sitä vuotta vastaan. Vuosi 2027 on tarjolla etukäteissuunnittelua varten – moottori soveltaa jokaista vuoden 2027 muutosta, joka on jo lakia, ja käyttää muilta osin vuoden 2026 sääntöjä, ei koskaan ennusteita, ja laskuri kertoo, mitkä osat on siirretty edelliseltä vuodelta. Vuoden 2027 muutosseuranta kertoo tilanteen maa kerrallaan.

Vuosi 2025 on heikoin. Se on tarjolla, mutta se on tarkastettu huomattavasti vähemmän perusteellisesti kuin vuosi 2026, eikä asteikkotarkistusta ajeta sitä vastaan lainkaan. Tässä koontiversiossa mitattuna 6/18 maata antaa vuosille 2025 ja 2026 identtiset luvut jokaisella otospalkalla: Arabiemiirikunnat (Dubai), Sveitsi, Irlanti, Yhdistynyt kuningaskunta, Itävalta, Belgia. Joissakin näistä rajat todella jäädytettiin, ja identtinen tulos on oikein; toisissa se tarkoittaa, ettei vuodelle 2025 ole omaa laskentaa. Pidä vuoden 2025 lukuja suuntaa antavina.

Tarkistukset maittain

Ensin vahvasti tarkistetut maat, sitten heikosti tarkistetut, kukin siinä järjestyksessä kuin tarkistus ne raportoi. Jokainen alla oleva kenttä luetaan tarkistuksesta, julkaistuista tiedoista tai moottorista.

Kaksi näistä kentistä vaatii varoituksen. ”Missä rajaveroprosentti laskee” on moottorin mittaus, ei arvio siitä: laskeva rajaveroprosentti perustuu usein lakiin – vähennys on poistunut kokonaan, hyvitys loppuu, veroprosentilla on katto – mutta se voi myös johtua tavasta, jolla maa on mallinnettu, eikä mikään tässä pysty erottamaan näitä toisistaan, joten julkaisemme mittauksen emmekä sen tulkintaa. Lisäksi palkanmaksukertojen määrä vuodessa on se, minkä moottori mallintaa, eikä se aina vastaa maan tavanomaista käytäntöä; Portugali on tässä merkittävä tapaus, ja se on mainittu alla rajoituksissa.

Kunkin maan tekniset havainnot – syyt, miksi taulukkoa ei voi tarkistaa tiukemmin, havaitsemattomat tuloluokat, epäonnistuvat tarkistukset ja tulevan verovuoden lainsäädäntöä koskevat huomiot – tuotetaan suoraan koodista, ja ne näytetään englanniksi kuten alkuperäisessä.

🇱🇻Latvia

Vahvasti tarkistettu
Mitä vuodelle 2026 varmistettiin
3 julkaistusta tuloluokasta 3 ja 2 tuloluokan rajaa mitattu moottorin omaa veropohjaa vastaan 0,35 prosenttiyksikön tarkkuudella. Näytettyjen taulukoiden tarkistuksista läpi meni 6/6.
Lisäksi perittävät maksut ja mallinnusoletukset
3 %:n lisävero yli 200 000 €:n vuosituloista.
Verovuosi 2025
Omat säännöt: otospalkoista 3/3 antaa eri nettoluvun kuin vuosi 2026.
Ensisijainen lähde
Valsts ieņēmumu dienests (State Revenue Service) · sääntö tarkastettu viimeksi 1. syyskuuta 2026 · mallinnettu 12 palkanmaksua vuodessa
Tuleva verovuosi
Kaikki parametrit on säädetty laissa.

🇱🇹Liettua

Vahvasti tarkistettu
Mitä vuodelle 2026 varmistettiin
3 julkaistusta tuloluokasta 3 ja 2 tuloluokan rajaa mitattu moottorin omaa veropohjaa vastaan 0,35 prosenttiyksikön tarkkuudella. Näytettyjen taulukoiden tarkistuksista läpi meni 6/6.
Mitä julkaistu taulukko kattaa
Portaita sovelletaan vuotuiseen GPM-verotettavaan tuloon eli bruttopalkkaan, josta on vähennetty NPD, ei bruttopalkkaan. VSD- ja PSD-maksut (yhteensä 19,5 %) vähennetään erikseen, eikä NPD pienennä niitä.
Henkilökohtainen verovapaa osuus
Tämä on enimmäismäärä. NPD on 747 €/kk vain, kun palkka on enintään 1 153 €/kk:n MMA (vähimmäispalkka); sen yli se pienenee 0,49 € jokaista bruttopalkan lisäeuroa kohti ja on nolla 2 677,49 €/kk:n kohdalla. 2 000 €/kk:n palkalla vähennys on 331,97 €/kk (3 983,64 €/vuosi) ja 2 500 €/kk:n palkalla 87 €/kk (1 044 €/vuosi), joten useimmat kokoaikaiset työntekijät saavat paljon vähemmän kuin 8 964 €.
Missä rajaveroprosentti laskee bruttotulon kasvaessa
Mitattu: se laskee 9,8 prosenttiyksikköä – arvosta 29,8 % arvoon 20,0 % – noin 31 475 EUR bruttotulon kohdalla.
Verovuosi 2025
Omat säännöt: otospalkoista 2/3 antaa eri nettoluvun kuin vuosi 2026.
Ensisijainen lähde
Valstybinė mokesčių inspekcija (State Tax Inspectorate) · sääntö tarkastettu viimeksi 1. syyskuuta 2026 · mallinnettu 12 palkanmaksua vuodessa
Tuleva verovuosi
Osittain säädetty; loput on siirretty edelliseltä vuodelta. The 2027 minimum monthly wage and average wage (VDU), which set the NPD taper and the GPM bracket boundaries. Seuraava päivitys odotettavissa: Autumn 2026, with the 2027 budget.

🇪🇪Viro

Vahvasti tarkistettu
Mitä vuodelle 2026 varmistettiin
1 julkaistusta tuloluokasta 1 ja 0 tuloluokan rajaa mitattu moottorin omaa veropohjaa vastaan 0,35 prosenttiyksikön tarkkuudella. Näytettyjen taulukoiden tarkistuksista läpi meni 6/6.
Verovuosi 2025
Omat säännöt: otospalkoista 3/3 antaa eri nettoluvun kuin vuosi 2026.
Ensisijainen lähde
Maksu- ja Tolliamet (Estonian Tax and Customs Board) · sääntö tarkastettu viimeksi 1. syyskuuta 2026 · mallinnettu 12 palkanmaksua vuodessa
Tuleva verovuosi
Kaikki parametrit on säädetty laissa.

🇵🇱Puola

Vahvasti tarkistettu
Mitä vuodelle 2026 varmistettiin
2 julkaistusta tuloluokasta 2 ja 1 tuloluokan raja mitattu moottorin omaa veropohjaa vastaan 0,35 prosenttiyksikön tarkkuudella. Näytettyjen taulukoiden tarkistuksista läpi meni 6/6.
Lisäksi perittävät maksut ja mallinnusoletukset
4 %:n solidaarisuusmaksu yli 1 000 000 PLN:n vuosituloista. Työntekijältä peritään ZUS-maksuja 13,71 % (eläke 9,76 + työkyvyttömyys 1,5 + sairaus 2,45) sekä 9 %:n terveysmaksu, joka lasketaan bruttopalkasta ZUS-maksujen jälkeen; terveysmaksua ei ole voinut vähentää PIT-verosta vuoden 2022 jälkeen. Eläke- ja työkyvyttömyysmaksujen periminen päättyy, kun vuotuinen maksuperuste saavuttaa 282 600 PLN (2026); luvuissa vuotuinen kattoon rajattu määrä on jaettu tasaisesti koko vuodelle.
Verovuosi 2025
Omat säännöt: otospalkoista 1/3 antaa eri nettoluvun kuin vuosi 2026.
Ensisijainen lähde
Krajowa Administracja Skarbowa (National Revenue Administration) · sääntö tarkastettu viimeksi 1. syyskuuta 2026 · mallinnettu 12 palkanmaksua vuodessa
Tuleva verovuosi
Osittain säädetty; loput on siirretty edelliseltä vuodelta. The 30× annual ZUS ceiling and the flat B2B ZUS base — both keyed to a projected average wage of PLN 9,971 that is still only a Ministry of Finance assumption. Seuraava päivitys odotettavissa: Autumn 2026 budget bill and the accompanying obwieszczenie.

🇩🇪Saksa

Vahvasti tarkistettu
Mitä vuodelle 2026 varmistettiin
5 julkaistusta tuloluokasta 5 ja 4 tuloluokan rajaa mitattu moottorin omaa veropohjaa vastaan 0,35 prosenttiyksikön tarkkuudella. Näytettyjen taulukoiden tarkistuksista läpi meni 6/6.
Mitä julkaistu taulukko kattaa
Saksassa ei ole kiinteitä veroportaita välillä 12 348–69 878 €: §32a EStG määrittelee veron toisen asteen kaavalla, joten marginaaliveroprosentti nousee näiden kahden vyöhykkeen aikana tasaisesti ensin 14 %:sta 24 %:iin ja sitten 24 %:sta 42 %:iin. Veroprosentteja sovelletaan verotettavaan tuloon (zu versteuerndes Einkommen) Vorsorgepauschalen ja Arbeitnehmer-Pauschbetragin vähentämisen jälkeen, ei bruttopalkkaan.
Lisäksi perittävät maksut ja mallinnusoletukset
Solidaarisuuslisä (Solidaritätszuschlag) on 5,5 % tuloverosta, ja sitä peritään vasta, kun vuotuinen tulovero ylittää 20 350 €:n Freigrenzen (yksin asuva, 2026); siirtymävyöhykkeellä se on 11,9 % ylittävästä osasta. Kirkollisvero 8–9 %, jos sovelletaan.
Verovuosi 2025
Omat säännöt: otospalkoista 3/3 antaa eri nettoluvun kuin vuosi 2026.
Ensisijainen lähde
Bundeszentralamt für Steuern (Federal Central Tax Office) · sääntö tarkastettu viimeksi 1. syyskuuta 2026 · mallinnettu 12 palkanmaksua vuodessa
Tuleva verovuosi
Mitään ei ole vielä säädetty; koko vuosi on siirretty edelliseltä vuodelta. The Einkommensteuerreformgesetz 2027 is still a Referentenentwurf (18 August 2026). It would lift the Grundfreibetrag to €12,564 and restructure the tariff, but it is not law. Seuraava päivitys odotettavissa: Bundestag passage, expected late 2026.

🇪🇸Espanja

Vahvasti tarkistettu
Mitä vuodelle 2026 varmistettiin
6 julkaistusta tuloluokasta 4 ja 3 tuloluokan rajaa mitattu moottorin omaa veropohjaa vastaan 0,35 prosenttiyksikön tarkkuudella. Näytettyjen taulukoiden tarkistuksista läpi meni 6/6.
2 havaitsematonta tuloluokkaa
  • Tuloluokka 1 (19 %): the 19% band sits entirely below the gross at which the art. 20 LIRPF reduction tapers out.
  • Tuloluokka 2 (24 %): the top of the 24% band is still inside the art. 20 LIRPF taper.
Lisäksi perittävät maksut ja mallinnusoletukset
Solidaarisuusvero 1,7–3,5 % yli 3 miljoonan euron varallisuudesta (ei ansiotuloista).
Verovuosi 2025
Omat säännöt: otospalkoista 3/3 antaa eri nettoluvun kuin vuosi 2026.
Ensisijainen lähde
Agencia Tributaria (Spanish Tax Agency) · sääntö tarkastettu viimeksi 1. syyskuuta 2026 · mallinnettu 12 palkanmaksua vuodessa
Tuleva verovuosi
Osittain säädetty; loput on siirretty edelliseltä vuodelta. The 2027 maximum contribution base (indexed to CPI + 1.2 points) and the IRPF scale. Seuraava päivitys odotettavissa: December 2026, once November CPI is published.

🇦🇪Arabiemiirikunnat (Dubai)

Vahvasti tarkistettu
Mitä vuodelle 2026 varmistettiin
1 julkaistusta tuloluokasta 1 ja 0 tuloluokan rajaa mitattu moottorin omaa veropohjaa vastaan 0,35 prosenttiyksikön tarkkuudella. Näytettyjen taulukoiden tarkistuksista läpi meni 6/6.
Verovuosi 2025
Vuoden 2025 valinta antaa samat luvut kuin vuosi 2026 kaikilla otospalkoilla (3). Se on oikein, jos rajat jäädytettiin, ja puute, jos niitä ei jäädytetty – katso rajoitukset alla.
Ensisijainen lähde
Federal Tax Authority · sääntö tarkastettu viimeksi 1. syyskuuta 2026 · mallinnettu 12 palkanmaksua vuodessa
Tuleva verovuosi
Kaikki parametrit on säädetty laissa.

🇵🇹Portugali

Vahvasti tarkistettu
Mitä vuodelle 2026 varmistettiin
9 julkaistusta tuloluokasta 6 ja 5 tuloluokan rajaa mitattu moottorin omaa veropohjaa vastaan 0,35 prosenttiyksikön tarkkuudella. Näytettyjen taulukoiden tarkistuksista läpi meni 6/6.
3 havaitsematonta tuloluokkaa
  • Tuloluokka 1 (12.5 %): the mínimo de existência abatement zeroes IRS across the whole first band, so its rate never appears.
  • Tuloluokka 2 (15.7 %): the top of the second band still falls inside the mínimo de existência taper.
  • Tuloluokka 9 (48 %): above €80,000 of rendimento coletável the taxa adicional de solidariedade (art. 68.º-A CIRS) is added to the same income-tax line, and the table publishes it in solidarityNote rather than as a band.
Mitä julkaistu taulukko kattaa
Veroprosentteja sovelletaan rendimento coletáveliin eli bruttotuloon, josta on vähennetty dedução específica ja mínimo de existência -huojennus (art. 70.º CIRS), joten vähimmäispalkalla työskentelevä kokoaikainen työntekijä ei maksa IRS-veroa, vaikka ensimmäinen porras on 12,5 %.
Henkilökohtainen verovapaa osuus
Dedução específica (art. 25.º CIRS) on suurempi seuraavista: 4 587,09 € (8,54 × vuoden 2026 IAS 537,13 €) tai työntekijän pakollisten sosiaaliturvamaksujen yhteismäärä — ei näiden summa. Noin 41 700 €:n bruttotulon yläpuolella 11 %:n sosiaaliturvamaksu on suurempi ja korvaa sen.
Lisäksi perittävät maksut ja mallinnusoletukset
Solidaarisuuslisävero +2,5 % tuloista 80–250 k €, +5 % yli 250 k €. Erityisjärjestelmä: NHR 2.0 / IFICI (20 %:n tasavero kelpoisuusehdot täyttävistä ansiotuloista 10 vuoden ajan kelpoisille tutkijoille ja osaajille).
Missä rajaveroprosentti laskee bruttotulon kasvaessa
Mitattu: se laskee 9,5 prosenttiyksikköä – arvosta 33,6 % arvoon 24,1 % – noin 15 738 EUR bruttotulon kohdalla.
Verovuosi 2025
Omat säännöt: otospalkoista 3/3 antaa eri nettoluvun kuin vuosi 2026.
Ensisijainen lähde
Autoridade Tributária e Aduaneira (Portal das Finanças) · sääntö tarkastettu viimeksi 1. syyskuuta 2026 · mallinnettu 12 palkanmaksua vuodessa
Tuleva verovuosi
Mitään ei ole vielä säädetty; koko vuosi on siirretty edelliseltä vuodelta. IRS brackets, rates and the mínimo de existência for 2027. The government has committed to a further €500m of IRS relief but has not set the scale. Seuraava päivitys odotettavissa: Orçamento do Estado 2027 (October 2026).

🇮🇪Irlanti

Vahvasti tarkistettu
Mitä vuodelle 2026 varmistettiin
2 julkaistusta tuloluokasta 2 ja 1 tuloluokan raja mitattu moottorin omaa veropohjaa vastaan 0,35 prosenttiyksikön tarkkuudella. Näytettyjen taulukoiden tarkistuksista läpi meni 6/6.
Lisäksi perittävät maksut ja mallinnusoletukset
USC peritään tuloveron lisäksi: 0,5 % 12 012 €:oon asti, 2 % 28 700 €:oon asti, 3 % 70 044 €:oon asti ja 8 % sen yli (11 % yli 100 000 €:n yrittäjätuloista). Erityisjärjestelmä: SARP (Special Assignee Relief Programme) — 30 %:n verovapaus yli 125 000 €:n palkkatulosta 1.1.2026 alkaen saapuneille (aiemmin saapuneille yli 100 000 €:n tulosta), enintään 1 milj. €:n kattoon asti, jatkettu 31.12.2030 saakka.
Verovuosi 2025
Vuoden 2025 valinta antaa samat luvut kuin vuosi 2026 kaikilla otospalkoilla (3). Se on oikein, jos rajat jäädytettiin, ja puute, jos niitä ei jäädytetty – katso rajoitukset alla.
Ensisijainen lähde
Revenue Commissioners · sääntö tarkastettu viimeksi 1. syyskuuta 2026 · mallinnettu 12 palkanmaksua vuodessa
Tuleva verovuosi
Osittain säädetty; loput on siirretty edelliseltä vuodelta. Income tax bands, tax credits and USC rates for 2027. Seuraava päivitys odotettavissa: Budget 2027 (October 2026).

🇧🇪Belgia

Vahvasti tarkistettu
Mitä vuodelle 2026 varmistettiin
4 julkaistusta tuloluokasta 3 ja 2 tuloluokan rajaa mitattu moottorin omaa veropohjaa vastaan 0,35 prosenttiyksikön tarkkuudella. Näytettyjen taulukoiden tarkistuksista läpi meni 6/6.
1 havaitsematon tuloluokka
  • Tuloluokka 1 (25 %): the quotité exemptée is given as relief against the computed tax, so the 25% band shows a 0% margin until it is used up.
Lisäksi perittävät maksut ja mallinnusoletukset
Kunnallinen lisävero (gemeentebelasting / taxe communale) lisää liittovaltion tuloveroon ~6–9 %, keskimäärin 7,5 %. Tulonhankkimiskulujen vakiovähennys on 30 % bruttopalkasta vähennettynä työntekijän sosiaaliturvamaksuilla (enintään 6 070 €). Werkbonus pienentää 13,07 %:n työntekijän maksua enintään ~3 404 €/kk:n palkoilla; lisäksi pidätetään bijzondere bijdrage sociale zekerheid, enintään 182,82 €/vuosineljännes. Erityisjärjestelmä: RSII (ulkomailta palkattujen verojärjestelmä) — 30 % bruttopalkasta (enintään 90 000 €) maksetaan verovapaana korvauksena ehdot täyttäville ulkomailta palkatuille enintään 8 vuoden ajan (vuoden 2022 uudistuksesta alkaen, joka korvasi vanhan ekspatriaattijärjestelmän).
Missä rajaveroprosentti laskee bruttotulon kasvaessa
Mitattu: se laskee 16,0 prosenttiyksikköä – arvosta 40,0 % arvoon 24,0 % – noin 23 607 EUR bruttotulon kohdalla.
Verovuosi 2025
Vuoden 2025 valinta antaa samat luvut kuin vuosi 2026 kaikilla otospalkoilla (3). Se on oikein, jos rajat jäädytettiin, ja puute, jos niitä ei jäädytetty – katso rajoitukset alla.
Ensisijainen lähde
FPS Finance (Federal Public Service Finance) · sääntö tarkastettu viimeksi 1. syyskuuta 2026 · mallinnettu 12 palkanmaksua vuodessa
Tuleva verovuosi
Mitään ei ole vielä säädetty; koko vuosi on siirretty edelliseltä vuodelta. The indexed quotité exemptée and IPP bracket boundaries for income year 2027. The 2026–2030 reform raises the underlying base amount, but the indexation coefficient is not set. Seuraava päivitys odotettavissa: Late 2026.

🇫🇮Suomi

Heikosti tarkistettuJulkaistu taulukko on vain yksi kerros
Mitä vuodelle 2026 varmistettiin
Julkaistu ylin rajaveroprosentti (37.5 %) verrattuna rajaveroon, jonka moottori perii sen yläpuolella (42,89 % bruttotulosta), sekä se, että tulovero ei ole negatiivinen, ei koskaan ylitä bruttotuloa eikä koskaan laske bruttotulon kasvaessa – otantana 121 pistettä välillä 2 000 EUR – 400 000 EUR. Yksittäisiä tuloluokkien veroprosentteja tai rajoja ei varmistettu. Näytettyjen taulukoiden tarkistuksista läpi meni 6/6.
Miksi tuloluokittainen tarkistus ei ole mahdollinen
the published rates are the state scale plus the average municipal rate, and the engine applies several income-dependent earned-income deductions before either
Mitä julkaistu taulukko kattaa
Tämä on pelkkä valtion tuloveroasteikko. Kunnallisvero (lakisääteinen keskiarvo 7,60 % vuonna 2026, kunnittain 4,7–10,9 %), kirkollisvero, jos kuulut kirkkoon, sekä 1,10 %:n sairaanhoitomaksu peritään sen lisäksi samasta verotettavasta ansiotulosta, joten työntekijän todellinen marginaaliveroprosentti on noin 8–10 prosenttiyksikköä alla olevia lukuja korkeampi. Laskuri ottaa ne kaikki huomioon.
Lisäksi perittävät maksut ja mallinnusoletukset
Kunnallisvero on kunnasta riippuen 4,7–10,9 % (lakisääteinen keskiarvo 7,60 %, jota tämä laskuri käyttää). Kirkollisvero 1,0–2,0 %, jos kuulut kirkkoon. Palkansaajan 1,98 %:n sairausvakuutusmaksut (sairaanhoitomaksu 1,10 % + päivärahamaksu 0,88 %) peritään ennakonpidätyksen yhteydessä. Yle-vero on 2,5 % yli 15 150 €:n nettoansiotulosta, enintään 160 €/vuosi.
Verovuosi 2025
Omat säännöt: otospalkoista 3/3 antaa eri nettoluvun kuin vuosi 2026.
Ensisijainen lähde
Verohallinto (Finnish Tax Administration) · sääntö tarkastettu viimeksi 1. syyskuuta 2026 · mallinnettu 12 palkanmaksua vuodessa
Tuleva verovuosi
Mitään ei ole vielä säädetty; koko vuosi on siirretty edelliseltä vuodelta. The 2027 state income tax scale and a proposed overhaul that would abolish the municipal earned-income deduction in favour of a larger state work-income deduction are out for consultation, not enacted. Seuraava päivitys odotettavissa: Budget session, autumn 2026.

🇸🇪Ruotsi

Heikosti tarkistettu
Mitä vuodelle 2026 varmistettiin
Julkaistu ylin rajaveroprosentti (52.38 %) verrattuna rajaveroon, jonka moottori perii sen yläpuolella (52,38 % bruttotulosta), sekä se, että tulovero ei ole negatiivinen, ei koskaan ylitä bruttotuloa eikä koskaan laske bruttotulon kasvaessa – otantana 121 pistettä välillä 2 000 SEK – 2 641 600 SEK. Yksittäisiä tuloluokkien veroprosentteja tai rajoja ei varmistettu. Näytettyjen taulukoiden tarkistuksista läpi meni 6/6.
Miksi tuloluokittainen tarkistus ei ole mahdollinen
the published rates are municipal tax plus state tax combined, applied after a grundavdrag that tapers in both directions, so the boundaries are not engine boundaries
Lisäksi perittävät maksut ja mallinnusoletukset
Kunnallisvero vaihtelee noin 29–35 % (valtakunnallinen keskiarvo 32,38 %, jota tämä laskuri käyttää). Valtion tulovero on 20 % yli 643 000 SEK:n verotettavasta tulosta (bruttotulo yli 660 400 SEK) vuonna 2026. 7 %:n allmän pensionsavgift hyvitetään samansuuruisella verovähennyksellä, joten se ei pienennä nettopalkkaa. Luvuista puuttuu begravningsavgift (~0,25 %), joka maksetaan kirkon jäsenyydestä riippumatta.
Missä rajaveroprosentti laskee bruttotulon kasvaessa
Mitattu: se laskee 3,8 prosenttiyksikköä – arvosta 11,4 % arvoon 7,6 % – noin 118 033 SEK bruttotulon kohdalla.
Verovuosi 2025
Omat säännöt: otospalkoista 3/3 antaa eri nettoluvun kuin vuosi 2026.
Ensisijainen lähde
Skatteverket (Swedish Tax Agency) · sääntö tarkastettu viimeksi 1. syyskuuta 2026 · mallinnettu 12 palkanmaksua vuodessa
Tuleva verovuosi
Osittain säädetty; loput on siirretty edelliseltä vuodelta. Skiktgräns for state income tax, inkomstbasbelopp, and the 2027 municipal tax rates. Seuraava päivitys odotettavissa: Budget bill (September 2026); inkomstbasbelopp and skiktgräns (November 2026).

🇳🇴Norja

Heikosti tarkistettu
Mitä vuodelle 2026 varmistettiin
Julkaistu ylin rajaveroprosentti (39.8 %) verrattuna rajaveroon, jonka moottori perii sen yläpuolella (39,80 % bruttotulosta), sekä se, että tulovero ei ole negatiivinen, ei koskaan ylitä bruttotuloa eikä koskaan laske bruttotulon kasvaessa – otantana 121 pistettä välillä 2 000 NOK – 5 868 800 NOK. Yksittäisiä tuloluokkien veroprosentteja tai rajoja ei varmistettu. Näytettyjen taulukoiden tarkistuksista läpi meni 6/6.
Miksi tuloluokittainen tarkistus ei ole mahdollinen
the published rates combine 22% on alminnelig inntekt (gross less minstefradrag and personfradrag) with trinnskatt levied on personinntekt (gross) — two different bases in one table
Lisäksi perittävät maksut ja mallinnusoletukset
Veroprosentit eivät sisällä 7,6 %:n trygdeavgiftia, jota ei peritä alle 99 650 NOK:n tuloista; korkein yhdistetty marginaaliveroprosentti on 47,4 %. Minstefradrag on 46 % palkkatulosta enintään 95 700 NOK:iin asti, ja personfradrag on 114 540 NOK. Arbeidsgiveravgift on 14,1 % Avgiftssone I:ssä mutta 0–10,6 % alueellisissa vyöhykkeissä — tämä laskuri olettaa Sone I:n.
Verovuosi 2025
Omat säännöt: otospalkoista 3/3 antaa eri nettoluvun kuin vuosi 2026.
Ensisijainen lähde
Skatteetaten (Norwegian Tax Administration) · sääntö tarkastettu viimeksi 1. syyskuuta 2026 · mallinnettu 12 palkanmaksua vuodessa
Tuleva verovuosi
Mitään ei ole vielä säädetty; koko vuosi on siirretty edelliseltä vuodelta. Trinnskatt thresholds, personfradrag and trygdeavgift for 2027. Seuraava päivitys odotettavissa: Statsbudsjettet 2027 (October 2026).

🇳🇱Alankomaat

Heikosti tarkistettu
Mitä vuodelle 2026 varmistettiin
Julkaistu ylin rajaveroprosentti (49.5 %) verrattuna rajaveroon, jonka moottori perii sen yläpuolella (49,50 % bruttotulosta), sekä se, että tulovero ei ole negatiivinen, ei koskaan ylitä bruttotuloa eikä koskaan laske bruttotulon kasvaessa – otantana 121 pistettä välillä 2 000 EUR – 400 000 EUR. Yksittäisiä tuloluokkien veroprosentteja tai rajoja ei varmistettu. Näytettyjen taulukoiden tarkistuksista läpi meni 6/6.
Miksi tuloluokittainen tarkistus ei ole mahdollinen
algemene heffingskorting and arbeidskorting are subtracted from the computed tax on income-dependent tapers, so the observed marginal rate is nowhere equal to the statutory bracket rate
Missä rajaveroprosentti laskee bruttotulon kasvaessa
Mitattu: se laskee 6,5 prosenttiyksikköä – arvosta 56,0 % arvoon 49,5 % – noin 125 902 EUR bruttotulon kohdalla.
Verovuosi 2025
Omat säännöt: otospalkoista 3/3 antaa eri nettoluvun kuin vuosi 2026.
Ensisijainen lähde
Belastingdienst (Dutch Tax Administration) · sääntö tarkastettu viimeksi 1. syyskuuta 2026 · mallinnettu 12 palkanmaksua vuodessa
Tuleva verovuosi
Mitään ei ole vielä säädetty; koko vuosi on siirretty edelliseltä vuodelta. Box 1 rates and brackets, arbeidskorting and heffingskortingen for 2027. Seuraava päivitys odotettavissa: Belastingplan 2027, Prinsjesdag (15 September 2026).

🇧🇷Brasilia

Heikosti tarkistettu
Mitä vuodelle 2026 varmistettiin
Julkaistu ylin rajaveroprosentti (27.5 %) verrattuna rajaveroon, jonka moottori perii sen yläpuolella (27,50 % bruttotulosta), sekä se, että tulovero ei ole negatiivinen, ei koskaan ylitä bruttotuloa eikä koskaan laske bruttotulon kasvaessa – otantana 121 pistettä välillä 2 000 BRL – 400 000 BRL. Yksittäisiä tuloluokkien veroprosentteja tai rajoja ei varmistettu. Näytettyjen taulukoiden tarkistuksista läpi meni 6/6.
Miksi tuloluokittainen tarkistus ei ole mahdollinen
the engine takes the better of the itemised and simplified deduction and then applies the Lei 15.270/2025 redutor, so the published annualised table is not the function the engine evaluates
Lisäksi perittävät maksut ja mallinnusoletukset
PGBL-yksityiseläkemaksut (enintään 12 % bruttotulosta) ja huollettavat (kukin 189,59 R$/kk) pienentävät IRPF-veron perustetta. Vaihtoehtona yksinkertaistettu vähennys 607,20 R$/kk. Vuodesta 2026 alkaen (Lei 15.270/2025) redutor poistaa IRPF-veron kokonaan, kun kuukausittainen verotettava tulo on enintään 5 000 R$ (60 000 R$/vuosi), ja pienenee lineaarisesti nollaan 7 350 R$/kk:n (88 200 R$/vuosi) kohdalla, joten alla oleva veroasteikko yliarvioi pieni- ja keskituloisten todellisen veron.
Missä rajaveroprosentti laskee bruttotulon kasvaessa
Mitattu: se laskee 9,5 prosenttiyksikköä – arvosta 37,0 % arvoon 27,5 % – noin 78 689 BRL bruttotulon kohdalla.
Verovuosi 2025
Omat säännöt: otospalkoista 3/3 antaa eri nettoluvun kuin vuosi 2026.
Ensisijainen lähde
Receita Federal (Brazilian Federal Revenue) · sääntö tarkastettu viimeksi 1. syyskuuta 2026 · mallinnettu 12 palkanmaksua vuodessa
Tuleva verovuosi
Mitään ei ole vielä säädetty; koko vuosi on siirretty edelliseltä vuodelta. The INSS contribution table and ceiling, and the IRRF table, both of which are reset each January with the new minimum wage. Seuraava päivitys odotettavissa: December 2026.

🇨🇭Sveitsi

Heikosti tarkistettuJulkaistu taulukko on vain yksi kerros
Mitä vuodelle 2026 varmistettiin
Julkaistu ylin rajaveroprosentti (11.5 %) verrattuna rajaveroon, jonka moottori perii sen yläpuolella (32,29 % bruttotulosta), sekä se, että tulovero ei ole negatiivinen, ei koskaan ylitä bruttotuloa eikä koskaan laske bruttotulon kasvaessa – otantana 121 pistettä välillä 2 000 CHF – 3 175 600 CHF. Yksittäisiä tuloluokkien veroprosentteja tai rajoja ei varmistettu. Näytettyjen taulukoiden tarkistuksista läpi meni 6/6.
Miksi tuloluokittainen tarkistus ei ole mahdollinen
the engine models the combined federal + cantonal + communal burden as per-canton effective-rate anchors with interpolation (ch.ts:19), and the published table is the federal direct tax alone, so no engine bracket corresponds to it
Julkaistussa taulukossa ilmoitettu laskeva veroprosentti
Art. 36 Abs. 1 DBG caps the federal tax at 11.5% of the whole income, so above CHF 794,100 the marginal rate falls back from 13.2% to 11.5%.
Mitä julkaistu taulukko kattaa
Tämä taulukko on pelkkä liittovaltion välitön vero (direkte Bundessteuer), yksin asuvien Grundtarif, 2026. Sveitsissä asuva EI maksa pelkästään tätä: kantonien ja kuntien tulovero peritään lisäksi, ja se on tyypillisesti kaksi–kolme kertaa liittovaltion veron suuruinen. Yhtä valtakunnallista veroasteikkoa ei ole, koska jokaisella kantonilla on oma tariffinsa. Zürichissä asuva yksin asuva maksaa 100 000 CHF:n tuloista veroja yhteensä noin 18 %, kun liittovaltion osuus on noin 2,7 %. Käytä nettopalkan laskemiseen laskuria (joka mallintaa liittovaltion, kantonin ja kunnan yhteenlasketun verorasituksen kantoneittain) äläkä tätä taulukkoa.
Henkilökohtainen verovapaa osuus
15 200 CHF on liittovaltion välittömän veron Grundtarifin nollaporras vain yksin asuville. Jokainen kantoni määrittää omat vähennyksensä ja oman nollaportaansa, joten tulo, josta kantonin ja kunnan vero alkaa, on eri — ja yleensä pienempi.
Lisäksi perittävät maksut ja mallinnusoletukset
Kokonaisverorasitus muodostuu liittovaltion, kantonin, kunnan ja kirkon veroista ja vaihtelee ~12 %:sta (Zug) ~36 %:iin (Geneve). Pilari 3a -maksut ovat vähennyskelpoisia enintään 7 258 CHF/vuosi. Aviopuolisot verotetaan yhteisesti 0,80×-oikaisulla. Myös pakollinen BVG (pilari 2) vähennetään palkasta, mutta ei kiinteänä prosenttina: hyvitykset lasketaan koordinoidusta palkasta (bruttopalkka vähennettynä 26 460 CHF:n koordinaatiovähennyksellä, enintään 90 720 CHF) ikäryhmittäisin prosentein 7/10/15/18 %, ja työnantaja maksaa vähintään puolet — noin 3,2 % bruttopalkasta 100 000 CHF:n ja 1,8 % 180 000 CHF:n tuloilla. Luvut olettavat Zürichin kantonin.
Missä rajaveroprosentti laskee bruttotulon kasvaessa
Mitattu: se laskee 11,4 prosenttiyksikköä – arvosta 43,7 % arvoon 32,3 % – noin 524 590 CHF bruttotulon kohdalla.
Verovuosi 2025
Vuoden 2025 valinta antaa samat luvut kuin vuosi 2026 kaikilla otospalkoilla (3). Se on oikein, jos rajat jäädytettiin, ja puute, jos niitä ei jäädytetty – katso rajoitukset alla.
Ensisijainen lähde
Eidgenössische Steuerverwaltung (Federal Tax Administration) · sääntö tarkastettu viimeksi 16. kesäkuuta 2026 · mallinnettu 12 palkanmaksua vuodessa
Tuleva verovuosi
Mitään ei ole vielä säädetty; koko vuosi on siirretty edelliseltä vuodelta. The federal cold-progression adjustment and the cantonal and communal multipliers for 2027. Seuraava päivitys odotettavissa: EFD ordinance and cantonal budgets, autumn 2026.

🇬🇧Yhdistynyt kuningaskunta

Heikosti tarkistettu
Mitä vuodelle 2026 varmistettiin
Julkaistu ylin rajaveroprosentti (45 %) verrattuna rajaveroon, jonka moottori perii sen yläpuolella (45,00 % bruttotulosta), sekä se, että tulovero ei ole negatiivinen, ei koskaan ylitä bruttotuloa eikä koskaan laske bruttotulon kasvaessa – otantana 121 pistettä välillä 2 000 GBP – 500 560 GBP. Yksittäisiä tuloluokkien veroprosentteja tai rajoja ei varmistettu. Näytettyjen taulukoiden tarkistuksista läpi meni 6/6.
Miksi tuloluokittainen tarkistus ei ole mahdollinen
the personal-allowance taper between £100,000 and £125,140 creates a real 60% marginal band that the published table deliberately omits (it is described in solidarityNote), so an exact rate match would fail on correct data
Lisäksi perittävät maksut ja mallinnusoletukset
Skotlannissa on omat portaat: 19 % aloitus, 20 % perus, 21 % välitaso, 42 % korkeampi, 45 % edistynyt, 48 % huippu. Henkilökohtainen vähennys pienenee 1 £ jokaista 2 £:n tuloa kohti yli 100 k £:n. Opintolainan takaisinmaksu (Plan 1/2/4/5) on 9 % ja jatko-opintolainan 6 % kunkin kynnysarvon ylittävistä tuloista. Palkanvaihto eläkemaksuun (salary sacrifice) pienentää sekä veroa että NI-maksuja.
Missä rajaveroprosentti laskee bruttotulon kasvaessa
Mitattu: se laskee 15,0 prosenttiyksikköä – arvosta 60,0 % arvoon 45,0 % – noin 120 393 GBP bruttotulon kohdalla.
Verovuosi 2025
Vuoden 2025 valinta antaa samat luvut kuin vuosi 2026 kaikilla otospalkoilla (3). Se on oikein, jos rajat jäädytettiin, ja puute, jos niitä ei jäädytetty – katso rajoitukset alla.
Ensisijainen lähde
HM Revenue & Customs · sääntö tarkastettu viimeksi 1. syyskuuta 2026 · mallinnettu 12 palkanmaksua vuodessa
Tuleva verovuosi
Osittain säädetty; loput on siirretty edelliseltä vuodelta. Scottish rates and bands, and student-loan repayment thresholds, for 2027/28. Seuraava päivitys odotettavissa: Scottish Budget (December 2026); student-loan thresholds (spring 2027).

🇦🇹Itävalta

Heikosti tarkistettu
Mitä vuodelle 2026 varmistettiin
Julkaistu ylin rajaveroprosentti (55 %) verrattuna rajaveroon, jonka moottori perii sen yläpuolella (48,00 % bruttotulosta), sekä se, että tulovero ei ole negatiivinen, ei koskaan ylitä bruttotuloa eikä koskaan laske bruttotulon kasvaessa – otantana 121 pistettä välillä 2 000 EUR – 4 000 000 EUR. Yksittäisiä tuloluokkien veroprosentteja tai rajoja ei varmistettu. Näytettyjen taulukoiden tarkistuksista läpi meni 6/6.
Miksi tuloluokittainen tarkistus ei ole mahdollinen
the 14-month pay model taxes the 13th and 14th month at a flat 6% alongside the progressive scale, so a single marginal curve does not correspond to the published table
Lisäksi perittävät maksut ja mallinnusoletukset
Itävallassa palkka maksetaan 14 kuukaudelta: 13. ja 14. kuukauden palkka (Urlaubs- und Weihnachtsgeld) verotetaan kiinteällä 6 %:lla 620 €:n vapaaosuuden ylittävältä osalta. Familienbonus Plus 2 000 €/lapsi/vuosi (18 vuotta täyttäneistä 700 €). Alleinverdienerabsetzbetrag 612 € (yksi lapsi) / 828 € (kaksi) / 1 101 € (kolme) / +273 € jokaisesta seuraavasta lapsesta yksinansaitsijoille, joilla on vähintään yksi lapsi. Verkehrsabsetzbetrag 496 €/vuosi on automaattinen työmatkavähennys, ja lisäksi Pendlerpauschale matkan pituuden mukaan.
Verovuosi 2025
Vuoden 2025 valinta antaa samat luvut kuin vuosi 2026 kaikilla otospalkoilla (3). Se on oikein, jos rajat jäädytettiin, ja puute, jos niitä ei jäädytetty – katso rajoitukset alla.
Ensisijainen lähde
Bundesministerium für Finanzen (Federal Ministry of Finance) · sääntö tarkastettu viimeksi 1. syyskuuta 2026 · mallinnettu 14 palkanmaksua vuodessa
Tuleva verovuosi
Osittain säädetty; loput on siirretty edelliseltä vuodelta. Only the graduated ALV boundaries for low earners, which follow the ASVG Aufwertungszahl rather than the tax indexation — they are estimated at the same 2.27%. Seuraava päivitys odotettavissa: ASVG Aufwertungszahl, late 2026.

Tunnetut rajoitukset

Nämä ovat moottorin ominaisuuksia, joita mikään tarkistus ei pysty ilmaisemaan, joten toisin kuin kaikki yllä oleva, ne on kirjoitettu käsin. Ne ovat tässä, koska tarkistussivu, joka luettelee vain läpi menevät asiat, on markkinointia.

Heikko tarkistus ei havaitse väärää veroprosenttia asteikon keskellä

Heikosti tarkistetuissa maissa tarkistus varmistaa vain käyrän muodon ja ylärajan. Julkaistu tuloluokan veroprosentti, joka on prosenttiyksikön tai kaksi pielessä, tai väärässä kohdassa oleva raja menisi läpi. Nämä ovat maita, joissa julkaistu lakisääteinen asteikko ja moottorin laskema funktio eivät ole sama asia – kunnallisveroprosenttien keskiarvot, verohyvityksiin perustuvat järjestelmät, kaksi veropohjaa yhdessä taulukossa – joten tuloluokittain ei ole mitään verrattavaa. Tämä on suurin tunnettu sokea piste, ja siksi koko jaottelu on tällä sivulla.

Sveitsin laskurissa ei ole kantonin valintaa, ja veroprosentit interpoloidaan

Sveitsin tulovero mallinnetaan liittovaltion, kantonin ja kunnan yhteenlaskettuina efektiivisinä veroasteina, jotka on ankkuroitu neljälle tulotasolle kussakin kantonissa ja interpoloitu niiden välillä, eikä verotariffia lasketa (src/lib/engine/countries/ch.ts). Kantoni on moottorin syöte, mutta verkkolaskuri ei tarjoa sitä, joten jokainen sivuston sveitsiläinen luku olettaa Zürichin. Interpolointi tarkoittaa myös, että ankkurien välinen rajaveroprosentti on keskiarvo eikä todellinen tuloluokan veroprosentti, ja se voi laskea tulojen kasvaessa. Käytä Sveitsin liittovaltion hallinnon omaa laskuria kaikkeen, minkä on oltava oikein frangin tarkkuudella.

Portugali mallinnetaan 12 kuukausittaisella palkanmaksulla, ei 14:llä

Portugalissa työsuhteeseen kuuluu yleensä subsídio de férias ja subsídio de Natal, jolloin palkanmaksuja on 14 vuodessa. Moottori mallintaa Portugalille 12, joten vuosiluku, joka saadaan kertomalla kuukausitulos, aliarvioi portugalilaisen palkan. Itävalta on ainoa maa, jonka sääntö ilmoittaa 14 palkanmaksua. Kuukausiluvut eivät muutu.

Varhaisin verovuosi on tarkastettu paljon vähemmän perusteellisesti kuin nykyinen

Asteikkotarkistus ajetaan vain nykyistä verovuotta vastaan; näytettyjen taulukoiden tarkistus ajetaan molempia vastaan. Kun maiden sääntöjä verrattiin veroviranomaisten tietoihin, neljän maan aiemman vuoden luvut tarkistettiin, ja kaikki neljä olivat väärin: kahdella ei ollut lainkaan aiemman vuoden haaraa, joten tuon vuoden valinta palautti huomaamatta nykyisen vuoden luvut; yhdellä jokainen veroprosentti oli siirtynyt rivillä ja mukana oli vähennys, jota laissa ei ole; yhdellä kaikki viisi tuloluokan rajaa olivat jääneet budjettia edeltäviin ennusteisiin. Nämä neljä korjattiin. Muiden maiden aiemman vuoden laskentaa ei ole tarkastettu samalla tavalla, ja rehellinen oletus on, että osa niistä on väärin. Jokainen yllä oleva maakortti kertoo, tuottaako aiempi vuosi ylipäätään eri lukuja.

Jokainen tulos on yksittäinen vakiotapaus

Ellei syöte toisin määrää, moottori laskee yhden veronmaksajan ilman huollettavia, tavanomaisella palkkatulolla, koko vuoden maassa asuvana ja kunkin maan oletusalueella. Kun maan verotus vaihtelee kunnan, kantonin tai alueen mukaan, laskuri käyttää kansallista keskiarvoa tai oletusarvoa – yllä olevat maakohtaiset huomiot kertovat, kumpaa. Yrittäjätuloa, useita työsuhteita, kesken vuoden tapahtuvia muuttoja, osakepohjaisia palkkioita, luontoisetuja ja verosopimuksiin perustuvaa kaksinkertaisen verotuksen poistoa ei mallinneta.

Likiarvot, jotka maiden säännöt ilmoittavat omassa lähdekoodissaan

Neljä niistä kannattaa mainita, koska ne muuttavat lukua eivätkä vain varaumaa. Liettua: VSD-eläkemaksun 60×VDU-vuosikattoa ei mallinneta, joten yli noin 138 700 € vuodessa ansaitsevan työntekijän näytetään maksavan enemmän sosiaaliturvamaksuja – ja siis saavan vähemmän nettona – kuin todellisuudessa. Puola: eläke- ja työkyvyttömyysmaksun kattoa sovelletaan vuosikeskiarvona eikä periaatteella ”täysimääräisenä, kunnes katto täyttyy, sitten ei mitään”, joten vuoden kokonaissumma on oikein, mutta mikään yksittäinen kuukausi ei vastaa todellista palkkalaskelmaa; lisäksi umowa zlecenie mallinnetaan sairausvakuutuksen kanssa, vaikka se on tälle sopimustyypille itse asiassa vapaaehtoinen. Irlanti: huollettavien syöte soveltaa jokaiseen huollettavaan 1 900 €:n verohyvityksen, mutta Single Person Child Carer- ja Home Carer -hyvitykset myönnetään kerran eikä lasta kohden, joten kahdella tai useammalla huollettavalla hyvitys yliarvioidaan. Viro: pakollinen toisen pilarin eläkemaksu lasketaan oletusarvolla 2 %, mutta maksaja voi valita 4 % tai 6 %, ja pilariin kuulumaton ei maksa mitään, eikä laskuri voi tietää, mikä näistä pätee.

Tarkistukset ajetaan ennen julkaisua, eivät CI-porttina

Molemmat tarkistukset ovat skriptejä, jotka ajetaan versionhallintaan vietyä lähdekoodia vastaan; kumpikaan ei estä julkaisua automaattisesti. Tämä sivu on korvaava kontrolli: se ajaa molemmat tarkistukset renderöityessään, joten jos jokin tarkistus epäonnistuisi käytössä olevassa koodissa, se näkyisi tässä maakohtaisesti eikä jäisi piiloon.

Löysitkö virheen?

Lähetä maa, bruttopalkka, jakso, verovuosi ja odottamasi luku sekä sen viranomaisen sivu, josta luku on peräisin, yhteydenottolomakkeella. Todelliseksi osoittautuva ristiriita korjataan moottoriin, ja koska tämä sivu tuotetaan moottorista, se muuttuu samalla myös tässä. Jos integroit API:n, jokainen vastaus sisältää päivän, jolloin maan säännöt on viimeksi tarkastettu.

Työkalut

  • AI-laskin
  • $200k+ -työpaikat
  • Lasku
  • API
  • Veromuutokset 2027
  • Tili

Sivusto

  • Tietoa meistä
  • Guides
  • Yhteystiedot
  • Tietosuojakäytäntö
  • Käyttöehdot

Maat

  • 🇱🇻 Latvia
  • 🇱🇹 Liettua
  • 🇪🇪 Viro
  • 🇵🇱 Puola
  • 🇩🇪 Saksa
  • 🇪🇸 Espanja
  • 🇫🇮 Suomi
  • 🇸🇪 Ruotsi
  • 🇳🇴 Norja

 

  • 🇳🇱 Alankomaat
  • 🇦🇪 Arabiemiirikunnat (Dubai)
  • 🇧🇷 Brasilia
  • 🇵🇹 Portugali
  • 🇨🇭 Sveitsi
  • 🇮🇪 Irlanti
  • 🇬🇧 Yhdistynyt kuningaskunta
  • 🇦🇹 Itävalta
  • 🇧🇪 Belgia
Ei taloudellista neuvontaa

Kaikki annetut tiedot ovat vain tiedoksi. Verolaskelmat ovat arvioita, jotka perustuvat nykyisiin verokantoihin eivätkä välttämättä heijasta kaikkia yksilöllisiä olosuhteita. Konsultoi aina veroasiantuntijaa tarkan neuvon saamiseksi.

Tietoa meistä·Yhteystiedot·Tietosuojakäytäntö·Käyttöehdot

© 2026 NetSalaryApp. Kaikki oikeudet pidätetään.

Työkalut

  • AI-laskin
  • $200k+ -työpaikat
  • Lasku
  • API
  • Veromuutokset 2027
  • Tili

Sivusto

  • Tietoa meistä
  • Guides
  • Yhteystiedot
  • Tietosuojakäytäntö
  • Käyttöehdot

Maat

  • 🇱🇻 Latvia
  • 🇱🇹 Liettua
  • 🇪🇪 Viro
  • 🇵🇱 Puola
  • 🇩🇪 Saksa
  • 🇪🇸 Espanja
  • 🇫🇮 Suomi
  • 🇸🇪 Ruotsi
  • 🇳🇴 Norja

 

  • 🇳🇱 Alankomaat
  • 🇦🇪 Arabiemiirikunnat (Dubai)
  • 🇧🇷 Brasilia
  • 🇵🇹 Portugali
  • 🇨🇭 Sveitsi
  • 🇮🇪 Irlanti
  • 🇬🇧 Yhdistynyt kuningaskunta
  • 🇦🇹 Itävalta
  • 🇧🇪 Belgia
Ei taloudellista neuvontaa

Kaikki annetut tiedot ovat vain tiedoksi. Verolaskelmat ovat arvioita, jotka perustuvat nykyisiin verokantoihin eivätkä välttämättä heijasta kaikkia yksilöllisiä olosuhteita. Konsultoi aina veroasiantuntijaa tarkan neuvon saamiseksi.

Tietoa meistä·Yhteystiedot·Tietosuojakäytäntö·Käyttöehdot

© 2026 NetSalaryApp. Kaikki oikeudet pidätetään.